• Mistä on kyse?

      Seitsemän naista päättivät blogata yhdessä vuoden arjesta ja ajatuksista laidasta laitaan. Luvassa on kaikkea arjen kaaoksenhallinnasta pullantuoksuun - ja hyvin kauas siitä, polyamoriasta monikulttuurisuuteen, tuunauksesta eläimiin ja lyhyesti sanottuna - kaikkea mitä näiden naisten arkeen mahtuu.

      Bloggauspäivät on jaettu seuraavasti. Järjestyksessä voi joskus henkilökohtaisista syistä tulla muutoksia.
      Maanantai: Inkeri
      Tiistai: Malla
      Keskiviikko: Sinead
      Torstai: Saphira
      Perjantai: Outi
      Lauantai: minttis
      Sunnuntai: MeAn

      Kirjoitukset

      • Uudet tuulet puhaltavat
      • Katoaminen ja paluu vain kadotakseen jälleen.
      • Loppu. The end!
      • Pienimuotoista haikeutta ilmassa
      • Loppu hyvin, kaikki hyvin

      Kommentit

      • peliculas on Vappu, työväen juhla
      • black on Mä olen vain viidesosa ja se ahdistaa
      • xxx on Kännykkäpaasto ja iltapäiväulkoilua
      • vieroitusoireet on Vappu, työväen juhla
      • nettisivut on Vappu, työväen juhla

      • October 2014
      • September 2014
      • August 2014
      • July 2014
      • June 2014
      • May 2014
      • April 2014
      • March 2014
      • February 2014
      • January 2014
      • December 2013
      • November 2013
      • October 2013

      Kategoriat

      • Blogista
      • Inkeri
      • Malla
      • MeAn
      • minttis
      • Outi
      • Saphira
      • Sinead
      • Uncategorized

      Tagit

      ahdistus arki askartelu Ikävä isi Joulu juhla kalastajalanka kehonkuva kesä kirjat kirjoittaminen koti koulu lapset Loma lääkkeet masennus minttiksen arki muistot Musiikki onnellinen opiskelu perhe Polyamoria Rakkaus raskaus runo silmä sipulipussi sisaruusrakkaus syksy synnytys Synttärit Tallielämää talvi tulevaisuus työ työ stressi rakkaus täytekakku unet uusi vuosi vapaat viikko villasukka

      Muuta

      • Log in
      • Entries RSS
      • Comments RSS
      • WordPress.org
    • Oct 20thPienimuotoista haikeutta ilmassa

      Kirjoitti: minttis

      Kuten Outi totesi, kaikki loppuu aikanaan. Nyt tämä blogi on tullut tiensä päähän. Me lupasimme kirjoittaa vuoden elämästämme ylös. Toisilta loppui aika aikaisemmin, toiset kirjoittivat uskollisesti viikottain.  Se oli arvattavissakin. Vähän ihmehän se olisi ollut, jos kaikilla seitsämällä olisi ollut mahdollisuus kirjoittaa viikottain koko vuoden. Silti olen iloinen jokaisesta kirjoituksesta, joka blogiin kertyi. Tämä oli se meidän maailma.

      Omalta osaltani blogi jättää jälkeensä jonkinlaisen tyhjiön. Tämä on ollut se blogi, jota olen edes jossain määrin saanut kirjoitettua tämän vuoden. Bloggaus. Kaipaan sitä. Kaipaan edes jonkinlaista säännöllistä kirjoittamista. Ajatusten laittamista ylös.

      Viime aikoina minuun on iskenyt halu laittaa elämääni kuntoon. Paikkailla niitä kohtia, joihin en ole tyytyväinen.

      Yritän vaatia arvostusta itselleni – ihan itsenäni ja sille mitä teen.

      Yritän vaatia itselleni. Aikaa tehdä omia juttuja ja asioita, jotka ovat minulle hyväksi. Hyväksyä sen, että en kestä stressiä samalla tavalla kuin moni muu.

      Olen ollut viikon ilman energiajuomia, enkä oikeastaan edes kaipaa.

      Olen sanonut läheisilleni mihin kaipaisin muutosta, jotta meidän olisi hyvä yhdessä.

      Ja nyt. Voisin kai ajatella, että bloggaus, jota kaipaan, voisi olla yksi niitä paremman elämän palikoita. Siksi olenkin tehnyt kaksi asiaa, kaksi suunnitelmaa…

      Tämän blogin korvaan julkisilla päivityksillä facessa. Sieltä voit halutessasi lukea minun ja perheen kuulumisista. Tervetuloa seuraamaan. Toisaalta nyt otan oikeasti itseäni niska-pers-otteella kiinni ja aloitan tuon 1001 päivää blogin TÄNÄÄN. Olen tyhjentänyt blogin vanhoista kesken jääneistä merkinnöistä ja päivittänyt 101 asiaa listan. Piilolinssit tuli kokeiltua (osta uudet piilolinssit), kanipoikue syntyi (teetä gerbapoikue) ja olikohan muuta? Juodut teet, katsotut leffat, tehdyt kepparit ja ostetut muumimukit poistin. Nyt aloitetaan (melkein) puhtaalta pöydältä. Melkein siksi, että jätin listaukseen tuon yhden lupani olla kirjailija.

      Mutta nyt. On aika sanoa kiitos teille, jotka luitte meitä tämän vuoden. Kiitos. Nähdäänhän jatkossa muiden juttujen parissa. <3


      This entry was posted in minttis by minttis with no comments yet
    • Leave a Reply Cancel reply

      Your email address will not be published. Required fields are marked *

      *

      *

      You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    • ‹ Older Post Newer Post ›

      Good Old Fashioned Hand Written Code by Eric J. Schwarz

        Seitsemän tarinaa arjestakulje mun kanssani tämä vuosi…

      • Inkeri
      • Malla
      • MeAn
      • minttis
      • Outi
      • Saphira
      • Sinead